Kujawsko-Pomorskie
REDAKCJA
23 marca 2024Smog, rolnictwo, zmiana klimatu. Marszałek przeprowadził lekcję w Grubnie [ZDJĘCIA]
Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzi, problemy związane z degradacją środowiska oraz przyszłość polskiego rolnictwa i konieczność adaptacji gospodarki do zmian klimatu były tematami lekcji biologii, którą 21 marca w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Grubnie przeprowadził marszałek Piotr Całbecki.
– Choć świadomość ekologiczna jest coraz większa, wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie ze sobą smog, który jest przyczyną zachorowań na raka i śmierci tysięcy ludzi. W Kujawsko-Pomorskiem podejmujemy obecnie bardzo konkretne kroki, by znacząco ograniczyć tak zwaną niską emisję. Nie ma wątpliwości, że jest to konieczne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który w tej części spotkania odwołał się do prezentacji wybitnego chemika prof. Bogusława Buszewskiego i dyrektora wojewódzkiego Centrum Onkologii prof. Janusza Kowalewskiego.
Odnosząc się do sytuacji i prognoz dotyczących rolnictwa, marszałek zaznaczył, że zmiany klimatyczne są rzeczywistością, do której musimy się aktywnie przystosować, także w sferze gospodarki. W tym kontekście rośnie m.in. znaczenie właściwego gospodarowania zasobami wodnymi oraz nowych specjalizacji w uprawie i hodowli.
Prezentacja marszałka Piotra Całbeckiego
Ekologia w działaniach urzędu marszałkowskiego w Toruniu
Kwestie związane z sytuacją polskiego i – szerzej – europejskiego rolnictwa oraz eliminacją zanieczyszczeń powietrza zajmują w ostatnim czasie wiele miejsca w działaniach samorządu województwa i samego marszałka Piotra Całbeckiego, który pracuje obecnie nad opinią Europejskiego Komitetu Regionów na temat wspólnej polityki po 2027 roku i osobiście zaangażował się w wysiłki na rzecz wyeliminowania w regionie tak zwanych kopciuchów, czyli pieców grzewczych niespełniających standardów dotyczących emisji do atmosfery.
CZYTAJ TAKŻE:
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Grubnie jest w regionalnej czołówce pod względem liczby stypendystów w marszałkowskim programie Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję posłuchać nie tylko o ekologii, usłyszeli też, że ich szkoła jest "top of the top".